A szegedi Retek utca 8-10. szám alatti tömbbelsőben megtalált napóra felújítását a PACSI vállalta. A történet egy újabb csavarjaként ráadásul kiderült, a tervező dr. Zsiga Attila és dr. Károssy Csaba még egy planetáriumot is megálmodott Szegedre. Sajnos ez támogatás nélkül maradt, így egy újabb napórát terveztek a Mátyás térre. A történetnek azonban akkoriban szomorú vége lett!
A terv és a tervező
Dr.
Zsiga Attila a korábbi Juhász Gyula Tanárképző főiskola egykori
adjunktusa, a Földrajz Tanszék korabeli oktatója jelentkezett egyesületünknél,
mint a Retek utcai tömbbelső napórájának tervezője és kivitelezője.
Újszeged végében, egy csendes utcában, családi házában fogadott
bennünket a kartográfus, és átadta az eredeti terveket, valamint az
avatás néhány korabeli fényképét.Napórát a panelek közé
Illés Tibor: Honnan jött az ötlet, hogy napórát készítsetek?![]() |
| A terv: Retek utca tömbbelső a napórával |
![]() |
| Az anyagjegyzék |
ZsA: Egyáltalán nem volt nehéz. Akkoriban minden társadalmi munkában ment, és gyakorlatilag csak az anyagra adott pénzt a tanács a Népfrontnak, amivel el kellett számolni. Így a város és a Szegedi Vas- és Fémöntöde támogatta a munkánkat azzal, hogy a számokat legyártották. Az időegyenlet táblázatát pedig Hajdú Gábor kisiparos gravírozta és fényezte le.
IT: Hogyan zajlott a munka és milyen volt az avatás?
![]() |
| Az építők és a családok |
Az avatásra a város részéről senki nem jött el. Megelégedtek annyival, hogy odaadták a pénzt, mi pedig elszámoltunk vele, a maradékból pedig egy jó nagy adag pörköltet főztünk.
Mi 2003-ban költöztünk el a Retek utca 10/A-ból, de amíg ott laktunk, mint közös képviselő, rendszeresen karbantartottam a napórát. Sajnos erős emberkék erődemonstrációra használták az árnyékvető rúdját. Először meghajtották, amit mi visszahajtottuk, de később már le is törték. Sajnos, ha nem kezelik a parkot, akkor az emberek is úgy állnak hozzá. Én azt szoktam mondani, hogy a kulturált környezet eleve rákényszeríti a környékbelieket a kulturált viselkedésre.
![]() |
| A tervező fiai az elkészült napóránál, 1986. |
IT: Hogyan teltek a további évek, volt-e még hasonló ötleted?
ZsA: Később volt egy másik napóra-ötletünk is, amit a Mátyás térre szerettünk volna elkészíteni, az azóta már lebontott tűzivíz tározóból. Először egy planetáriumot terveztünk, aminek a teteje egy felfújható kupola lett volna, de ezt már senki nem akarta támogatni. Abban az időben Kecskeméten a város vezetőinél volt fogadókészség egy ilyen témára, pedig Szegeden is lehetett volna... Azóta is működik ott egy kisplanetárium.
Ezt követően javasoltam, hogy legyen a Mátyás téren egy napóra. Sajnos a fogadtatása másként sikerült! Az akkori Földrajz Tanszék vezetője meggyötört vele, majd a saját neve alatt bevitte a Városi Tanácshoz, és a végén, a terv elutasítása után, kaptam egy fegyelmit tőle. Ezután közös megegyezéssel távoztam a tanszékről.
![]() |
| A napóra számlapjának terve |
IT: Azóta mivel foglalkozol?
ZsA: Mivel térképész a végzettségem, abban az időszakban adjunktusként ezt a tárgyat tanítottam a főiskolán. 1989-ben kerültem el a tanszékről, majd tíz évig a MAHART kirendeltség-vezetőjeként dolgoztam. Ezt követően magánvállalkozóként, mint térképész munkálkodtam, az Attila utcai térképboltot vezettem. Amikor eljött a GPS-korszak, az egyre csökkenő kereslet miatt a tulajdonos megszüntette a boltot.
Jelenleg számítógépes térképszerkesztéssel foglalkozom, kartográfiai termékek jönnek ki a kezem alól. Én készítettem a Nagy Világatlasz 12 oldalát, Szeged „barna-sárga” várostérképét szerkesztettem, amiből 35 ezer darabot értékesítettek. De Tiszasziget, Kübekháza és még jó néhány település térképén munkálkodtam. Sokat geodétáskodtam, temetőket mértünk fel. Most már a fiam viszi a vállalkozást, én itthon dolgozom, a feleségemet ápolom, aki sajnos Alzheimer-kóros (Délmagyaroroszág, 2013. július 22).
dr. Zsiga Attila munkáit itt tekintheti meg
katt a képre
![]() |
| dr. Zsiga Attila munkái |
IT: Ha elkészül a felújítás, mit ajánlanál a környékbeli lakóknak, akik „visszakapják” a napórájukat?
![]() |
| A kész napóra, 1986 |
Tavasszal olyan a klímája, hogy szélcsendes időben nagyon kellemes meleg van itt, a házak által körbezárt belső téren. Voltak mászókák is és élettel volt teli a terület. Ide mindig ki lehetett menni a gyerekekkel sétálni, még egy homokozó is volt, amiben annak idején évente cserélték a homokot.
Arra kérnék mindenkit, hogy vigyázzon majd erre a napórára, ne ezen próbálja ki az erejét!
Egy majdnem planetárium, és a majdnem napóra
dr. Zsiga Attila és dr. Károssy Csaba a Juhász Gyula Tanárképző főiskola oktatói 1988-ban szerették volna megragadni azt az egyedülálló lehetőséget, hogy városi támogatással, egy régóta használaton kívüli műtárgyból Szegednek is planetáriuma lehessen.A Mátyás téren akkoriban egy használaton kívüli tűzivíz tározóból előbb planetáriumot, majd támogatottság híján napórát szerettek volna kialakítani. A tervek a fiókba kerültek, de némi áttervezéssel bárhol kivitelezhető lenne a szerkezet.
A Mátyás téri napóra terve
a teljes tervhez katt a képre
![]() |
| Mátyás tér, napóra (terv) |









.jpg)